Twoją firmę dotknął kryzys związany z brakiem rąk do pracy? Spokojnie. Z pomocą przychodzą agencje pośrednictwa pracy, które między innymi rekrutują pracowników z Ukrainy. Wśród nich znajdziesz informatyków, pielęgniarki i zawodowych kierowców. Dlaczego warto ich zatrudnić? Przeczytaj.

Pracownicy z Ukrainy – świetnie odnajdują się w polskich realiach

Ukraiński jest językiem słowiańskim, więc ma wiele wspólnego z polskim. Jednak nie tylko podobieństwo językowe decyduje o tym, że Polacy i Ukraińcy świetnie się dogadują. Łączy ich wspólna historia (burzliwe dzieje obu narodów). To wszystko sprawia, że na polskiej ziemi czują się równie dobrze (a nawet lepiej) jak u siebie.

Uproszczone procedury zatrudniania pracowników z Ukrainy

Nie bój się formalności związanych z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy, ponieważ przepisy są dla polskich przedsiębiorców wyjątkowo korzystne (skrócone procedury). Nie musisz zatem przeprowadzać testu pracy ani uzyskiwać pozwolenia na pracę dla Ukraińca. Wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi ze Wschodu.

Licz się jednak z tym, że pracownicy z Ukrainy mogą być u Ciebie zatrudnieni jedynie na 6 miesięcy w ciągu roku. W tym czasie mogą oni świadczyć pracę u różnych pracodawców. Problem ten rozwiążesz, jeśli zaproponujesz obywatelowi ze Wschodu pracę na stałe. Będziesz jednak wtedy musiał postarać się o pozwolenie na pracę dla niego.

Ukraińcy jako tytani pracy

Obywatele z Ukrainy chętnie przejeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych. Zależy im też na tym, aby sporo zarobić w jak najkrótszym czasie. Oprócz tego Ukraińcy są pracowici, zmotywowani i uczciwi.

Nie dziwi zatem fakt, że nasi przedsiębiorcy, mając do wyboru Polaka i Ukraińca, decydują się na tego drugiego. Nasi krajanie narzekają na nadgodziny i pracę w weekendy, podczas gdy Ukraińcy swoje obowiązki wykonują bez szemrania. Dodatkową pracę traktują jako okazję, aby zarobić.

Nasi pracodawcy bardzo cenią sobie Ukraińców. Tym ostatnim polski rynek pracy jest w stanie zaoferować o wiele więcej niż ich rodzimy. U nas w kraju mogą realizować się zawodowo, ale także zarobić o wiele więcej niż u siebie. Nasze warunki życia również są dla nich korzystne.

Wynagrodzenie pracowników z Ukrainy – opłacalne nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorcy

Jesteś przedsiębiorcą, więc na pewno szukasz oszczędności tam, gdzie tylko możesz. Jeśli zatem znajdziesz (lub zrobi to za Ciebie agencja pracy) zmotywowanego, wytrwałego i uczciwego pracownika, na pewno chętnie go zatrudnisz.

W Polsce wynagrodzenie pracowników z Ukrainy jest o wiele niższe niż pensja Polaka. Narodowy Bank Polski przeprowadził badania, z których jasno wynika, że miesięczny zarobek Ukraińca w Polsce nie przekracza 2000 złotych. Na Ukrainie za tę samą pracę dostałby 850 złotych. Nasz kraj jawi się zatem cudzoziemcom z Ukrainy jako dobry do życia i rozwoju zawodowego.

Obywatele z Ukrainy zatrudnieni na umowę o pracę lub zlecenie

Pracowników z Ukrainy zatrudnisz w dowolnej formie – na umowę o pracę lub zlecenie. Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją pośrednictwa pracy, będziesz mógł skorzystać z różnych rozwiązań kadrowych takich jak praca tymczasowa, leasing pracowniczy czy stałe zatrudnienie. Dodatkowo masz gwarancję, że rekruterzy znajdą dla Ciebie pracowników najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb. Nie obawiaj się, że wśród Ukraińców brakuje pracowników wyższego szczebla. Obywatele ze Wschodu to także informatycy, inżynierowie i managerowie. Dzięki nim Twoja firma będzie mogła dobrze funkcjonować, a Ty jeszcze zyskasz.