Rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne formy terapii akcelerowane przez postępującą digitalizację praktycznie wszystkich sfer życia codziennego w dobie COVID-19, niewątpliwie było kluczowym czynnikiem mającym wpływ na powstanie psychoterapii online.
Do popularyzacji tego tak powszechnego już dzisiaj zjawiska, niewątpliwie przyczynił się też rozwój technologii, który uczynił realnymi spotkania z terapeutą w sieci z dowolnego miejsca na ziemi. Czym jest psychoterapia online i kiedy powinniśmy skorzystać z tej formy leczenia? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Co kryje się pod pojęciem psychoterapii online?
W myśl definicji, psychoterapia online jest odpowiednikiem klasycznej formy terapii z tą różnicą, że zamiast w dedykowanej placówce, odbywa się ona w sieci, za pomocą narzędzi mających możliwość podłączenia do internetu takich jak na przykład laptop, tablet lub smartfon.
Jak pokazują badania, najchętniej wybieranymi przez użytkowników aplikacjami są Skype, Zoom, Google Meets i WhatsApp, ale coraz więcej serwisów świadczących usługi terapii online takich jak trzymsie.pl, które zrzeszają certyfikowanych psychoterapeutów i stawiają na innowacyjność, pracuje nad szeregiem autonomicznych rozwiązań pozwalających na prowadzenie sesji terapeutycznych bezpośrednio z poziomu witryny internetowej samego portalu.
Jakie zalety posiada psychoterapia online?
Spośród wielu zalet, które niesie ze sobą ta forma terapii, respondenci wskazują m. in. na:
- Dostępność, pozwalająca na przeprowadzenie sesji terapeutycznej z dowolnego miejsca na świecie.
- Oszczędność czasu i kosztów, związana najczęściej z redukcją do minimum czasu oraz kosztów związanych z koniecznością dojazdu do placówki świadczącej usługi terapeutyczne.
- Anonimowość, która jest czynnikiem szczególnie istotnym dla wszystkich tych, którzy mają opory przed udaniem się do placówki stacjonarnej z uwagi na możliwość spotkania po drodze znajomych twarzy i tym samym ujawnienia swoich najczęściej głęboko skrywanych problemów.
- Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, rozumiana jako ułatwienie w znalezieniu właściwego terapeuty odpowiadającego specyficznym potrzebom pacjenta z tej grupy i ograniczeniom związanym z poruszaniem się osób dotkniętych najcięższymi schorzeniami.
- Skuteczność, notowana na równie wysokim poziomie co w przypadku terapii stacjonarnej, a posiadająca przy tym szereg dodatkowych udogodnień, które okazały się szczególnie istotne w trakcie trwania pandemii COVID-19 i związanej z nią ograniczeniami w przemieszczaniu się oraz zaleceniami dotyczącymi zachowania dystansu społecznego.
Jaka jest skuteczność psychoterapii online?
Wszelkie obecnie dostępne badania potwierdzają, że psychoterapia online jest tak samo skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych takich jak depresja, lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania jak jej pierwotna, stacjonarna forma.
Należy jednak zwrócić uwagę, że wspomniana wyżej efektywność zawsze będzie ściśle sprzężona z indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami pacjenta, a także umiejętnościami i doświadczeniem samego terapeuty w pracy z pacjentami na gruncie tak specyficznego przecież środowiska terapii online.
Kiedy warto zdecydować się na terapię online?
Psychoterapia online będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości lub najzwyczajniej nie chcą uczestniczyć w formacie sesji stacjonarnych.

Dodatkowo, ta forma terapii będzie bardziej dostępna dla pacjentów z niepełnosprawnościami oraz dla mieszkańców terenów podmiejskich i wiejskich, gdzie dostęp do placówek świadczących tego typu usługi jest zazwyczaj ograniczony.
W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć wizytę u psychologa?
Zawsze kiedy tylko czujemy, że nasze problemy z radzeniem sobie z emocjami, relacjami międzyludzkimi, stresem, zaburzeniami lękowymi, depresją, uzależnieniami lub innymi kryzysami życiowymi niebezpiecznie wymykają się spod kontroli, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego, który pomoże zdefiniować nasze przypadłości i wyznaczyć dalszy kierunek działań zmierzających do uporania się z nimi.
Dzięki terapii nauczymy się podejmować lepsze decyzje, rozwiniemy strategię radzenia sobie z pojawiającymi się problemami, tym samym dbając o tą tak przecież istotną sferę naszego życia.