Czujniki obecności i detekcji towarzyszą już od dawna specjalistom potrzebującym takiego sprzętu w pracy. Pomimo tego, że czujniki indukcyjne, optyczne i ultradźwiękowe należą do tej samej gamy produktowej, to jednak nieco się od siebie różnią. Czym więc charakteryzują się poszczególne rodzaje i jakie jest ich zastosowania?
Czujniki indukcyjne
Czujnik indukcyjny znajdzie zastosowanie w sytuacjach, gdy wymagane jest dokonanie detekcji bez kontaktu z metalowym obiektem. Gdy czujniki indukcyjne zostaną podłączone do liczników, sterowników czy też układów przekaźnikowych, to wówczas mogą zliczać obroty obiektu, kontrolować jego ruchome części lub go pozycjonować. Zasada działania polega na oddziaływaniu danego obiektu na zmienne pole elektromagnetyczne o dużej częstotliwości, którą wytwarzają takie czujniki. Stopień ochrony IP67, który je cechuje, sprawia, że mogą one być używane również w zapylonym i mokrym środowisku. Urządzenia te są także całkiem szybkie i trwałe.
Czujniki ultradźwiękowe
Kolejnym rodzajem są czujniki ultradźwiękowe. Ich cechą wyróżniającą jest duża uniwersalność, gdyż metoda pomiarowa, na której się opierają, pozwala na działanie bez względu na panujące warunki. Co warto podkreślić czujnik ultradźwiękowy może z powodzeniem być wykorzystywany nawet do najbardziej wymagających zadań mających na celu wykonywanie pomiaru z dokładnością do kilku milimetrów. W przeszłości ich stosowanie wydawało się niezwykle skomplikowane, jednak współcześnie ze względu na rozwój technologiczny detekcja za ich pomocą znacznie się uprościła. Obecnie z powodzeniem używa się ich w przemyśle drzewnym, papierniczym, budownictwie, a nawet rolnictwie. Oczywiście całość procesu można jeszcze bardziej usprawnić poprzez użycie odpowiednich akcesoriów.
Czujniki optyczne
Ostatnią grupą, którą się zajmiemy, są czujniki optyczne. Ten rodzaj działa z kolei na podstawie zmiany pola elektromagnetycznego, gdy tylko metalowy obiekt znajdzie się w strefie czułości. Działanie czujnika optycznego opiera się na generowaniu wiązki światła w postaci wąskiej, lub szerokiej. Może to być zarówno światło widzialne, jak i podczerwień lub laser. Jak każde urządzenia, także i te posiadają w swojej gamie nieco prostsze odmiany. Służą one do zliczania obiektów na transporterze oddalonych o nie więcej, niż 2 metry. Wykorzystuje się je do mierzenia poziomu cieczy oraz materiałów sypkich. Podobnie jak inne rodzaje, także i one znajdują szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej. Urządzenia te dzielą się na czujniki z wyjściem dwustanowym oraz analogowym. W czujnikach z wyjściem dwustanowym dodatkowo występuje jeszcze podział na te z wyjściem NO (normalnie otwartym) oraz NC (normalnie zamkniętym).
Chociaż istnieje wiele rodzajów czujników, to zasada działania jest dosyć podobna. Wynika to po prostu z podobnych cech oraz budowy każdego z nich. Wybierając dany sprzęt tego typu, warto pamiętać o tym, aby cechował się on odpowiednią jakością. Tylko wówczas będziemy mogli bowiem wykorzystać pełnie możliwości, jakie daje konkretne urządzenie.