Po globalnej pandemii ceny materiałów budowlanych są na rekordowo wysokim poziomie, co znacząco wpływa na koszty nowych konstrukcji. Ale co to oznacza dla branży fotowoltaicznej i czy spowoduje to wzrost kosztów instalacji fotowoltaicznych w przyszłości?
Efekt falowania łańcucha dostaw
Gdy światowa gospodarka podnosi się z pandemii koronawirusa, globalne łańcuchy dostaw zostały zakłócone, co znacząco wpływa na koszt wielu materiałów budowlanych, takich jak drewno. Może to negatywnie wpłynąć na przyszłe koszty produkcji i dystrybucji paneli słonecznych. Już w 2021 r. efekt domina wywołany zakłóceniami łańcucha dostaw spowodował niewielki wzrost liczby modułów paneli słonecznych.
Rosnący popyt
Tylko w pierwszym kwartale 2021 r. liczba instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 46 procent rok do roku, ponieważ wielu właścicieli nieruchomości w Polsce stara się złagodzić obciążenie rosnącymi kosztami energii spowodowanymi problemami globalnego łańcucha dostaw paliw kopalnych i obawami o niezawodność sieci energetycznej. Ten wzrost popytu w połączeniu z potencjalnym spadkiem zdolności dostawców, wynikającym z niedoboru siły roboczej, prawdopodobnie w przyszłości wywrze pewne obciążenie cenowe w branży.
Rosnące stopy procentowe
Sposób, w jaki płacisz za system fotowoltaiczny (PV), może również znacząco wpłynąć na całkowity koszt projektu. Przy rekordowo niskich stopach procentowych wielu właścicieli nieruchomości korzysta z tych stawek, aby sfinansować swoją instalację fotowoltaiczną. Niestety zaktualizowane podsumowanie prognoz gospodarczych przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2022 roku.
Czy teraz jest dobry moment na inwestycję w panele fotowoltaiczne?
Według statystyk fotowoltaika we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i innych większych miastach wciąż przeżywa wielki boom. Szczególnie widoczny jest on w sektorze przedsiębiorstw. Firmy szukają bowiem sposobów na zredukowanie kosztów za energię elektryczną. A stawki za prąd są naprawdę duże i wszystko wskazuje na to, że będą nadal rosły. Warto więc zainteresować się energią słoneczną właśnie teraz, kiedy jej dostępność jest na wysokim poziomie a koszty nadal przystępne.