Wybór miejsca instalacji paneli słonecznych jest częstym dylematem wielu osób. Zastanawiają się oni zazwyczaj nad dwoma opcjami. Dachem budynku oraz gruntem. Oba te rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Pomimo tego, że panele fotowoltaiczne częściej instaluje się na dachu, to instalacja fotowoltaiczna na gruncie zyskuje coraz większe uznanie nowych inwestorów.

W podjęciu decyzji pomoże audyt

Audyt wykonany przez odpowiednią firmę, dostarczy odpowiedzi na szereg istotnych pytań. Wykwalifikowany fachowiec pomoże wybrać najbardziej optymalne miejsce do instalacji paneli solarnych. Zwróci on w pierwszej kolejności uwagę na kilka ważnych aspektów. Za instalacją fotowoltaiki na dachu przemawia głównie wygoda. Nie trzeba korzystać z dodatkowych rusztowań i wsporników celem zamontowania paneli pod odpowiednim kątem. Przekłada się to na koszty inwestycji ale i na prostotę oraz szybkość montażu paneli. Nie każdy ma jednak możliwość zamontowania paneli solarnych na dachu budynku. W takim wypadku pozostają inne rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne na balkonie lub na gruncie.

Zalety instalacji paneli fotowoltaicznych na gruncie

Instalacja paneli solarnych na gruncie ma wbrew pozorom bardzo wielu zwolenników. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienić możemy przede wszystkim wygodę oraz łatwy dostęp do paneli. Co za tym idzie, czyszczenie i konserwacja przebiega znacznie szybciej. Kolejną zaletą jest również brak ograniczeń. Ze względu na typ budowy dachu nie będziemy w stanie wykorzystać całej jego powierzchni. Inaczej jest w przypadku paneli solarnych na gruncie. Bez problemu będziemy mogli również uzyskać idealny kąt gwarantujący odpowiednią ekspozycję na promienie słoneczne.

O czym należy pamiętać instalując panele fotowoltaiczne na dachu?

Przed montażem paneli fotowoltaicznych na balkonie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Mowa tutaj m.in. o poziomie nasłonecznienia terenu oraz stronie, w którą skierowany jest dach. Warto ocenić również kształt dachu, wytrzymałość oraz wrażenia wizualne.