Generowanie losowych danych może okazać się bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Jedną z nich jest tworzenie testowych kont użytkowników danego serwisu. W Internecie znajdziemy bez problemu generatory danych osobowych (np. https://nety.pl/generator-numeru-pesel/) zawierające takie informacje jak chociażby imię i nazwisko, adres czy numer PESEL. Cały proces generowania danych jest bardzo prosty i intuicyjny. Za przykład weźmy powyższy serwis internetowy nety.pl oraz zakładkę “Generator numeru PESEL”. Wchodząc na stronę widzimy prosty formularz, w którym możemy wybrać trzy opcje. Są nimi: Płeć, Wiek oraz Walidacja. Co oznaczają te informacje dla generowanego numeru PESEL?

– Płeć – każdy numer PESEL jest unikatowy i składa się z 11 cyfr. Przedostania cyfra (10 z kolei) oznacza płeć posiadacza danego numeru PESEL. Jeśli wspomniana cyfra jest parzysta, wówczas numer należy do kobiety. Natomiast jeśli cyfra jest nieparzysta – do mężczyzny.

– Wiek – aż 6 pierwszych cyfr numeru PESEL powstaje na podstawie daty urodzenia. Cyfry 1-2 to rok urodzenia, 2-4 miesiąc, a 5-6 dzień. Dla przykładu PESEL rozpoczynający się od ciągu liczb 941103 należy do osoby, która urodziła się 3 listopada 1994 roku.

– Walidacja – poprawność numeru PESEL sprawdzana jest za pomocą obliczania cyfry kontrolnej. Wzór na to działanie znajdziemy na stronie www.gov.pl. Nie każdy ciąg 11 cyfr będzie poprawnym numerem PESEL, nawet jeśli pierwsze 6 z nich wpiszemy na podstawie prawidłowej daty urodzenia.

Czy można posługiwać się wygenerowanym numerem PESEL?

Wszystkie losowe dane osobowe, w tym numer PESEL możemy użytkować tylko i wyłącznie do własnych celów. Nie wolno posługiwać się tymi danymi podczas wypełniania żadnych formularzy i wniosków. Generatory danych osobowych przydają się szczególnie przy tworzeniu testowych baz danych w celu sprawdzenia poprawności działania danych programów czy aplikacji.

Bezpieczeństwo danych

Należy pamiętać o tym, aby unikać podawania swoich danych osobowych niepowołanym osobom. Szczególnie tyczy się to numeru PESEL oraz dowodu osobistego. Oszuści wyłudzający dane osobowe wykorzystują je zazwyczaj do kradzieży pieniędzy z kont oraz zaciągania pożyczek online.