Starasz się dbać o swój samochód po to, by przedłużyć jego żywotność i ograniczyć utratę wartości? Spójrz, o czym nie możesz zapominać, jeśli zależy Ci na tym, by Twój samochód pozostał sprawny przez długie lata.

Bieżące uzupełnianie płynów i oleju

Nie wystarczy wybrać się raz w roku na przegląd auta, by uznać, że odpowiednio dbasz o auto. Istotne jest regularne wymienianie płynów w Twoim pojeździe. Szczególnie ważny jest olej, który odpowiada za poprawną pracę silnika i jego kondycję przez długie lata. Zwykle na wymianę oleju wystarczy wybrać się raz w roku i przy tej okazji wymienić także filtry. Płyn chłodniczy wymienia się co 5 lat, natomiast płyn hamulcowy co około 2 lata. Przy okazji wizyty u mechanika sprawdź też stan swoich wycieraczek, akumulatora oraz pasku rozrządu i alternatora. Wszystkie te elementy wymienia się zwykle co kilka lat.

Wizyta u mechanika przynajmniej raz w roku

Coroczny przegląd jest obowiązkiem praktycznie każdego właściciela auta, ale to nie wystarczy. Jeśli chcesz, by Twoje auto było zadbane, wybierz się do mechanika przynajmniej raz w roku, a już szczególnie wtedy, gdy wybierasz się w dłuższą podróż.

Jeśli posiadasz samochód marki Volkswagen, Seat, Škoda lub Audi, możesz odwiedzić Autoryzowany Serwis Volkswagen Wrocław: https://centrumwroclaw.pl/vw/serwis-centrum-wroclaw/. To miejsce, w którym znajdziesz aż 21 podnośników, przestronny warsztat oraz specjalistów, którzy fachowo zajmą się Twoim pojazdem. Zakres usług serwisu obejmuje między innymi przeglądy techniczne, naprawy elektryczne i mechaniczne, wymianę kół i opon, czyszczenie klimatyzacji i wiele innych prac. Istnieje również możliwość serwisowania w trybie niestandardowym, wykraczającym poza standardowe usługi.

Wymiana opon i zabezpieczanie lakieru

Ważna w kontekście dbałości o auto jest regularna wymiana opon na letnie i zimowe. To nie wszystko w zakresie opon – trzeba też pamiętać o odpowiednim ciśnieniu powietrza w oponach. Prawidłowe ciśnienie gwarantuje bezpieczną jazdę, lepszą przyczepność i niższe zużycie paliwa.  

Każdy, kto dba o swoje auto, pamięta też o ochronie lakieru. Nie wystarczy regularnie odwiedzać myjnię. Należy również chronić lakier poprzez np. używanie wosku. Naturalny, hybrydowy lub syntetyczny wosk jest sposobem na ochronę lakieru przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, owadami oraz utlenianiem się lakieru. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz, by Twoje auto jak najdłużej było sprawne.