Kredyt hipoteczny. To słowo u wielu osób powoduje niechęć. Nie dość, że są wysokie, to jeszcze mając na uwadze niepewną sytuacje na rynku pracy – stresuje ich długa spłata. Niemniej, nie mając dużo oszczędności ciężko myśleć o własnym mieszkaniu. Z tego powodu wiele osób nie ma wyjścia i decyduje się na taki kredyt.

Co zrobić, żeby spłata kredytu była dla nas najbardziej korzystna?

Prawdą jest, że zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Pozyskanie kredytu mieszkaniowego często jest nierozerwalnie związane z taką decyzją. Należy pamiętać, że kwota kredytu zdecydowanie przekroczy uzyskiwane przez nas dochody w ciągu roku, a co więcej – koszty tzw. „okołokredytowe” (prowizje, koszt ubezpieczeń) zwiększą tą kwotę. Dlatego zróbmy to z głową, bo są sposoby, żeby zmniejszyć obciążenie kredytowe.

Jeden ze sposobów warunkuje nasza sytuacja finansowa

Otóż, jeśli mamy jakiś poważny wkład własny weźmy kredyt na krótszy okres. Co prawda, opłata miesięczna będzie wyższa, ale jednocześnie zmniejszy to koszty spłaty. Im mniejszy kredyt tym szybsza spłata i mniejsze odsetki.

Innym sposobem, jeśli wybierzemy dłuższy okres spłaty jest wcześniejsze uregulowanie zobowiązań wobec banku

Ale uwaga! Należy sprawdzić czy bank nie przewiduje w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Mimo że kredyty hipoteczne uchodzą za dosyć drogie warto zwrócić uwagę, że przy ich aktualnym oprocentowaniu (6-7% – kredyt w złotówkach) są dosyć niskie w porównaniu do na przykład gotówkowych (przykładowo 25% przy kartach kredytowych).