Osoby starsze coraz częściej korzystają z aparatów słuchowych, które pozwalają im na lepsze funkcjonowanie. Jednak jak w przypadku innych urządzeń konieczne jest zasilanie ich za pomocą baterii. Jak zatem je wybrać?

Jak wybrać baterie do aparatów słuchowych?

Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać przed zakupem baterii:

  • Aparat zauszny czy wewnątrzuszny – w pierwszym wypadku konieczne są bateria z oznaczeniem 13, a w drugim 10. Za to 312 pasują do obu, a 675 do dużych urządzeń.
  • Kolor baterii – przeważnie baterie 13 są pomarańczowe, 10 żółte, a 675 niebieskie. Za to 312 na pudełku mają brązowy znaczek.
  • Oznaczenia literowe – przeważnie nie mają szczególne znaczenia i nie trzeba się nimi przejmować.

Przed zakupem warto także skonsultować się z protetykiem lub sklepem, oferującym je, dzięki czemu dowiemy się jakie baterie do aparatów słuchowych będą pasować najlepiej.

Wydajność baterii

Jeśli chodzi o wydajność, to w dużej mierze zależy od rozmiaru baterii. Wygląda to następująco:

  • Baterie 675 – działają 9-20 dni
  • Baterie 312 – działają 3-10 dni
  • Bateria 13 – działają 6-14 dni

Warto zatem zawsze mieć w domu zapas baterii, by w razie potrzeby móc je bez problemu wymienić.

Żywotność baterii

Oczywiście na żywotność wpływają także inne kwestie, a nie tylko rozmiar. Takie baterie do aparatów słuchowych mogą zostać wykonane z różnego materiału. Jeśli zależy nam na większej żywotności, warto stawiać na cynkowo-powietrzne. Konieczne jest jednak zapewnienie im dostępu do tlenu, by mogły być wydajniejsze.

Baterie działają też gorzej w zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperaturze, w pomieszczeniu, gdzie panuje duża wilgotność, i na większych wysokościach.

Jak wymienić baterię w aparacie słuchowym?

Wymiana baterii nie jest szczególnie trudna. Najpierw trzeba określić, że bateria traci moc. Przeważnie aparat sygnalizuje to przez dwa krótkie piknięcia, od których źródło energii wystarczy na kilka minut lub godzin. Po czterech piknięciach przeważnie kończy się moc, a wtedy należy je wymienić.

Zaczynamy od otwarcia komory. Z nowej baterii ściągamy folię, dopiero gdy zamierzamy ją wsadzić na miejsce starej (można ją wyjąć np. za pomocą magnesu). Zostawiamy baterię na ok. 2 min, by aktywowała się poprzez napowietrzenie. Możemy na nowo korzystać z aparatu.

Podsumowanie

Korzystanie z aparatu może zwiększyć komfort życia użytkownika. Jednak w którym momencie nadchodzi czas na wymianę baterii na nową. Warto więc wiedzieć, czym się kierować podczas zakupu oraz o czym pamiętać, by wybrać odpowiedni model pasujący do urządzenia.