Problemy wychowawcze dotykają wielu rodziców oraz opiekunów. Były, są i będą codziennością przy opiece nad dziećmi w każdym wieku. Mówi się „małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot”. Zaburzenia zachowania można jednak opanować, jeżeli tylko zna się właściwe metody postępowania.
Jakie są sposoby na trudne dziecko?
Psycholog dziecięcy pomaga zrozumieć rodzicom, jak radzić sobie z problematycznym dzieckiem, które samo nie wie jak odnaleźć się w otaczającym go świecie. Wybierając się na konsultację można usłyszeć wiele przydatnych wskazówek.
Problemy z dzieckiem przejawiają się w różny sposób. Dzieci często wpadają w złość, niszczą wszystko co mają pod ręką, pyskują, krzyczą, kłócą się. Problemem jest także trudność w upilnowaniu, gdzie dziecko wychodzi, kiedy wraca do domu. Dzieci często mają trudny charakter, szczególnie w okresie dojrzewania rządzą nimi hormony, trudne do opanowania.
Większość rodziców chciałaby mieć miłe, grzeczne i posłuszne dzieci, ale świat tak nie wygląda. Problemy są po to, aby je rozwiązywać. Wystarczy jednak spokojnie podejść do tematu, rozmawiać z dzieckiem, wykazać się dużą dozą cierpliwości. W trudnym okresie trzeba zapewnić dziecku przede wszystkim wsparcie, zrozumienie, ale jednocześnie wskazywać na popełniane błędy. Dziecko musi zrozumieć, co robi źle.
Jak zachowywać się w kontaktach z problematycznym dzieckiem?
Psycholog dziecięcy radzi kilka podstawowych czynników, które należy wprowadzić do swojego zachowania w kontaktach z problematycznym, trudnym dzieckiem.
- Opanowanie – rodzic nie może wpadać w złość przy każdym złym zachowaniu dziecka. Trzeba popracować nad cierpliwością, aby móc porozmawiać z dzieckiem. Krzycząc wywoła się efekt odwrotny do zamierzonego. Dziecko nie będzie chciało rozmawiać, zamknie się w sobie.
- Nie wolno oceniać i potępiać dziecka – człowiek ma tendencję do szufladkowania innych ludzi. Nie możesz jednak w taki sposób postępować ze swoim dzieckiem, nawet jeżeli przez dłuższy czas zachowuje się źle. Nie należy stale wytykać mu błędów, opowiadać znajomym jakie problemy stwarza. Trudności wychowawcze warto rozwiązywać w zaciszu domowym lub z psychologiem, tłumacząc podstawowe wartości, szukając przyczyn złego samopoczucia czy niewłaściwego zachowania.
- Dziecka nie należy traktować po partnersku – dziecko nigdy nie ma tak dużej wiedzy oraz doświadczenia, jak dorosły, dlatego błędne jest traktowanie go jak równego partnera. Oczywiście należy mu się szacunek, ale to do rodzica należy pokazywanie dziecku co jest złe, co dobre, słuszne oraz jakimi wartościami należy się kierować. Warto wsłuchiwać się w potrzeby dziecka, kierując jednak jego życiem w sposób mądry, bez zbędnego przekonywania do własnych racji.
- Konsekwencja – bardzo często zaburzenia zachowania u dzieci pojawiają się, ponieważ nie do końca wiedzą, jak mają postępować z uwagi na brak konsekwencji rodziców. Raz uznają dane zachowanie za poprawne, innym razem kompletnie im nie odpowiada. Dziecko gubi się w nakazach i zakazach. Potrzebuje zasad oraz konsekwentnych rodziców. Gdy tego zabraknie, pojawiają się problemy.