Nawożenie to bardzo ważny etap procesu uprawy. Zastosowane nawozy mają wpływ na wielkość zbiorów. Nasuwa się jednak pytanie: po jaki nawóz sięgnąć, aby efekty były zadowalające? Na rynku dostępna jest dziś naprawdę szeroka gama produktów, co sprawia, że wybór może być trudny. Wyjaśniamy zatem, jakie są rodzaje nawozów.
Czym są nawozy wieloskładnikowe?
Nawozy wieloskładnikowe – jak sama nazwa wskazuje – są produktami, które mają w składzie co najmniej dwa składniki pokarmowe. Nawóz NPK zawiera przede wszystkim: azot (N), fosfor (P) oraz potas (K). Ponadto w mieszankach często występują: mikro- i makroskładniki, a także kompleksony czy biostymulatory. Nietrudno się domyślić, że tak kompleksowy skład zapewnia zbilansowane nawożenie. Nawozy tego typu są efektywne i ekonomiczne; znajdziesz je na stronie https://nitrogenpolska.pl/.
Aby wybrać odpowiedni nawóz, trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Nawóz należy dobrać do konkretnej rośliny, biorąc pod uwagę jej wymagania oraz termin nawożenia. Dużą rolę odgrywają również właściwości gleby (pH, zasobności w pierwiastki: P, K, Mg). Oczywiście zawsze trzeba także zerknąć na skład i właściwości nawozu, tak by odpowiadał naszym oczekiwaniom.
W jakiej formie występuje nawóz wieloskładnikowy NPK?
Warto wiedzieć, że do wyboru są różne warianty nawozów.
- Stałe (mieszaniny nawozowe, mieszanki typu blending, nawozy złożone i kompleksowe)
- Płynne (doglebowe lub dolistne)
- Zawiesinowe (supresyjne)
Jak dobrać właściwy nawóz NPK do gleby?
Jak wspomnieliśmy – nawóz wybiera się między innymi, biorąc pod uwagę właściwości gleby. Chodzi przede wszystkim o jej zasobność w składniki odżywcze. Nawozy stosowane są przecież po to, aby dostarczyć roślinom tych składników, których brakuje w glebie.
Aby określić właściwości gleby, należy wykonać analizę. Pozwoli to uzyskać ocenę jej zasobności; wskaże nadwyżki lub niedobory składników odżywczych, a także poziom zasolenia gleby. Ponadto powtarzana co około 3-5 lat analiza umożliwia monitorowanie zachodzących w glebie zmian (a będących skutkiem stosowanych metod uprawy).
Dzięki takiej analizie dużo łatwiej jest dobrać optymalny nawóz, za którego pomocą skorygujemy wszelkie braki. Do tego należy wziąć pod uwagę potrzeby konkretnych roślin.
Dla przykładu: uprawa ziemniaków wymaga zastosowania nawozu bogatego w potas i trudno wypłukiwaną formę azotu. Jest to nawóz, zwany polifoską. Do warzyw, owoców i ozdobnych roślin rekomenduje się zaś nawozy o niskiej zawartości chlorków, a bogatych w makroelementy (azofoska).