Stroje kąpielowe bikini są kultowe. Ciężko wyobrazić sobie pobyt na plaży bez ich widoku. Aż trudno uwierzyć, że ta kreacja ma dopiero 65 lat. Bikini zrewolucjonizowało plażową modę i wywołało skandal obyczajowy. W latach 70. zakładanie tego kostiumu było mocno kontrowersyjne.

Krótka historia bikini

Stroje kąpielowe bikini zostały zaprojektowane jeszcze przed wojną, ale dopiero publiczny pokaz na pływalni Molitor w Paryżu jest uznawany za oficjalną premierę. Za ich twórcę uchodzi inżynier samochodowy Louis Reard. Stroje kąpielowe bikini były bardzo kontrowersyjne, a ich noszenie kłóciło się z ogólnie przyjętymi normami moralno-etycznymi. Z tego powodu w niektórych krajach zakazano nawet ich zakładania. W Niemczech nie można było oficjalnie nosić tego kostiumu do lat 70., a we Francji, Hiszpanii, Włoszech zakaz obowiązywał do 1952 r. Strój stał się popularny po słynnym filmie “Dr No” z serii o przygodach Jamesa Bonda. Wówczas bikini założyła Ursula Andress.

Pierwszy raz na dużym ekranie ten odważny kostium miała Brigitte Bardot w filmie “Bóg stworzył kobietę”

Jednak przez wiele lat strój wywoływał ogromne podziały. Początkowo kreacje były dużo bardziej zabudowane niż współcześnie. Obecnie na pokazach mody można spotkać mocno wykrojone figi, które praktycznie odsłaniają całe ciało. Kiedyś to było nie do pomyślenia.

Bikini o sile rażenie atomu

Nazwa bikini pochodzi od prób nuklearnych na atolu Bikini. Według początkowych założeń siła rażenia kobiet ubranych tak skąpo miała mieć być tak duża jak wybuch atomowy. Rzeczywiście widok pięknej kobiety w bikini do dziś spotyka się z aplauzem. Obecnie stroje są mocno odkryte i pozwalają na opalanie sporej powierzchni ciała. Jednak jedna rzecz pozostaje wciąż niezmienna. Żeby dobrze wyglądać w bikini, należy mieć szczupłą sylwetkę. Kobiety o rubensowskich kształtach powinny raczej unikać tego typu rozwiązań. Dla nich lepszym pomysłem są stroje wyszczuplające z gęstą siecią marszczeń, które optycznie wysmuklają sylwetkę. Niezależnie na co się zdecydujemy trzeba odpowiednio dobrać strój kąpielowy. Panie o obszernych biodrach powinny raczej stawiać na zabudowany dół, a także pareo. W ten sposób uda się zamaskować niedoskonałości figury. Moda na plaży to jednak nie tylko kostiumy, ale także dodatki. Duży kapelusz z szerokim rondem, a także modne okulary słoneczne, wygodne klapki i odpowiednia biżuteria robią naprawdę duże wrażenie. Pozwalają się dobrze zaprezentować i czuć komfortowo. Bez tego trudno o udany wypoczynek.