Tektura meblowa lita jest bardzo wartościowym materiałem wykorzystywanym do produkcji opakowań. I chociaż nie spotykamy jej raczej tak często, jak inne typy tektury, nie oznacza to, iż ustępuje im ona w czymkolwiek pod względem zastosowania oraz jakości. Tektura meblowa sprawdza się bardzo dobrze w przechowywaniu i transporcie, jako ochrona rzeczy, które przechowywane są w warunkach narażonych na oddziaływanie wilgoci. Jakie są właściwości i zastosowanie tektury meblowej?

Tektura meblowa – najważniejsze właściwości

Tektura meblowa jest całkowicie ekologicznym produktem, gdyż do jej powstania dochodzi w procesie recyklingu makulatury. Jest bezpieczna dla naszego zdrowia oraz dla środowiska naturalnego, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak formaldehydy czy metale ciężkie. Odznacza się bardzo gęstą strukturą, zatem pozostaje odporna na przebicia.

Z jednej strony jest bardzo sztywna, zatem może być stosowana jako materiał do zabezpieczania różnych produktów, z drugiej zaś strony odznacza się też elastycznością, zatem bez większych przeszkód możliwe jest jej dostosowanie do potrzeb indywidualnych. Sprawdzi się do dowolnego cięcia i składania. Wysokiej jakości tektura meblowa odznacza się trwałością, wytrzymałością oraz odpornością na przebicia.

Gdzie znajdzie zastosowanie tektura meblowa?

Z uwagi na swoją strukturę, tektura meblowa stosowana jest zwykle do wytwarzania opakowań tekturowych, na które zapotrzebowanie wykazuje sporo branż. Przede wszystkim używa się jej do produkcji pudełek oraz opakowań na żywność w branży spożywczej, jak również w cukierniach do zabezpieczania ciastek i wysokich tortów.

Sprawdzi się ona też do produkcji opakowań jednostkowych oraz zbiorczych wykorzystywanych w gastronomii. Z kolei z uwagi na to, iż tektura meblowa oporna jest na działanie wody, bez przeszkód można ją wykorzystać celem przechowywania żywności oraz innego typu artykułów, które wymagają magazynowania w lodówkach albo chłodniach.

Z kolei z tektury meblowej tulejowej wytwarza się kątowniki odznaczające się znacznie lepszymi właściwościami aniżeli pozostałe typy materiałów zabezpieczających. Zapewniają szczególnie lepszą stabilizację ładunków pozwalającą na zatrzymanie towarów w tym samym położeniu. Zabezpieczają również dodatkowo ich brzegi i naroża przed uszkodzeniem. Sprawdzą się zatem do przewożenia oraz magazynowania towarów wysokogabarytowych, takich jak stolarka okienna, drzwi, meble czy sprzęt elektroniczny.